Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Cesta do školy – tipy a rady pro bezpečnost dětí v dopravě

Cesta do školy – tipy a rady pro bezpečnost dětí v dopravě 

https://www.c-and-a.com/eu/cz/shop/doprava-do-skoly 

Začátek školní docházky představuje pro děti novou životní kapitolu. Začínají se osamostatňovat a poznávat svět. Aby se na cestě do školy cítily bezpečně, musí si dát pozor na několik nástrah. Auta, nepřehledné silnice, ale také nedostatek přechodů – to vše ovlivňuje na cestě do školy bezpečnost malých školáků. Proto je vhodné se před začátkem školy informovat o možných bezpečnostních opatřeních.

Správná příprava školní cesty

Zpočátku by rodiče měli své dítě každý den do školy doprovázet. Zodpovědní rodiče dbají o bezpečnost dětí na cestě do školy ať už chodí pěšky, jezdí autem, nebo cestují autobusem. Děti, které chtějí do školy chodit samy, se pravidelně vystavují dopravnímu provozu, a proto je důležité, aby dobře znaly cestu, uměly odhadnout situaci na silnici a případně na sebe dokázaly upozornit.

Vhodná příprava vyžaduje čas, trpělivost a schopnost vžít se do role dětí. Jakmile se děti naučí ve městě plném dopravních prostředků správně orientovat, mohou je rodiče pouštět do školy samotné.

Probuzením dítěte včas ke snídani a ranní přípravě se ujistíte, že bude na cestě do školy odpočinuté, pozorné a bude mít energii na celý den. Posilněné výživnou svačinou bude obezřetnější i v dopravě.

Popovídejte si u snídaně o plánech nadcházejícího dne. Můžete předem upravit den podle toho, jestli po škole následují další aktivity a vyhnout se tak pozdějším komplikacím.

Dbejte o to, aby se dítě vydalo do školy včas a nemuselo spěchat. Nejkratší cesta do školy není vždy ta nejbezpečnější. Zvolte trasu, na které jsou přehledné křižovatky a menší doprava. I kdyby vámi zvolená cesta měla vést oklikou, jedná se o lepší variantu, pokud je pro dítě bezpečnější.

Pozor bychom měli dávat také na počasí. Při silném dešti nebo bouřce by děti neměly chodit do školy nebo domů pěšky. Můžete děti do školy dovézt autem, nebo využít hromadnou dopravu.

Aby byly děti soustředěné a silné také během cesty ze školy, měly by mít na přestávku ve škole přichystanou zdravou svačinu. Níže několik rad k vyvážené výživě doma a ve škole:

  • Dodržování pitného režimu – voda, doplněná o neslazený čaj a příležitostnou ovocnou šťávu, je základ.
  • Dostatek ovoce a zeleniny ke svačině dodá tělu vitamíny a minerály.
  • Ryba jednou týdně poskytne tělu jód a zdravé mastné kyseliny.
  • Celozrnný chléb je zdravější než ostatní druhy pečiva a měl by se konzumovat každý den.
  • Mléčně produkty se postarají o dostatek vápníku a pevné
  • Občasná konzumace živočišných tuků – maso dvakrát až třikrát týdně je dostačující.
  • Sladkosti přijímat jen v omezené míře.

Každodenní chůze do školy a zpět zajistí dítěti pravidelný pohyb a naučí ho samostatnosti. Následující aspekty jsou důležité v dopravní výchově dítěte.

 

Děti jako účastníci dopravy

Audiovizuální vnímání není v dětském věku ještě plně vyvinuté, a proto děti vnímají dění na ulici jinak než dospělí. Neumí například správně odhadnout rychlost blížícího se auta. Jak se děti dívají na dopravní provoz? Jakým léčkám je nutné věnovat pozornost?

Dítě jako účastník provozu – chlapci překračují silnici.
Bezpečná cesta do školy – matka drží děti za ruce.

Bezpečná cesta do školy

První školní den je pro děti základních škol výjimečný. Nové prostředí si vyžaduje jejich pozornost. Dáme vám několik rad pro bezpečnou cestu dítěte do školy, ať už jde pěšky, nebo jede autobusem, popřípadě na kole.

Viditelnost, základ bezpečí

Při sychravém počasí, či v mlze si řidiči mohou dětí v nevhodném oblečení všimnout pozdě. Důvod je jednoduchý – děti nejsou vidět. Přitom může pomoct světlé a reflexní oblečení. Zde vám poradíme, jak přizpůsobit šatník vašeho dítěte při pohybu v dopravě.

Viditelnost je jistota, tak dítě dorazí v pořádku.
Škola jízdy na kole – kolo je oblíbený a ekologický dopravní prostředek.

Cesta do školy na kole

Jízda na kole je zábava, která je příznivá pro životní prostředí a pomáhá dětem ušetřit čas na cestě do školy. Poradíme vám, jak bezpečně připravit dítě na jízdu po silnici.