Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obec Dešná > Informační středisko > Info středisko

Info středisko

Informační středisko na využití biomasy 

Informační středisko v Dešné vzniklo bezprostředně po realizaci výstavby obecní kotelny na spalování biomasy. Tato kotelna je součástí informací poskytovaných o využití biomasy a alternativních zdrojů v praxi. Pro tento účel byla zpracována publikace od záměru po realizaci centrálního vytápění v Dešné, včetně poznatku z prvních let provozu. Pro doplnění a ilustraci byl natočen krátký film o využití biomasy v pohraničním území okresu Jindř.Hradec, v němž je názorně zobrazen celý proces od zajištění biomasy, provoz kotelny a ekonomické zhodnocení včetně přínosu pro životní prostředí a obec. V tomto snímku jsou uvedeny kotelny CZT Dešná na spalování slámy a dřevního odpadu a kotelna Staré Město pod Lanštějnem. Jsou zde také představeny dvě různé technologie a to Rakouská v případě Starého Města a první ryze česká technologie na spalování slámy v Dešné. Poskytováním informací o využití biomasy chceme přispět k celkové osvětě a skutečnými zkušenostmi z praxe poukázat na klady ve využití biomasy, upozornit na některá rizika či poukázat na chyby, kterých je třeba se vyvarovat. V neposlední řadě rozhodující faktor pro zřízení tohoto střediska byl veliký zájem o naše zkušenosti především ze strany obcí, ale i výrobců technologií a potencionálních zájemců o realizaci z řad firem a podnikatelů. Poskytování uvedených informací jsme začali bezprostředně po realizaci výstavby a zahájení provozu CZT v obci. Provoz informačního střediska v současné podobě byl zahájen 16. listopadu 1999. 

Informační středisko pro využití biomasy v Dešné je zdrojem informací ověřených, nebo současně ověřovaných v praxi. Svým posláním a konkrétními ověřenými výsledky má nezastupitelné místo v soustavě podobných zařízení, které jsou ovšem na teoretické úrovni. Zde se dá ověřit či předpokládané výstupy různých výpočtů a prognóz jsou reálné a shodné se skutečným provozem.
 
Informační středisko a kotelnu na spalování biomasy do současné doby navštívila řada zájemců a významných osobností.

O výsledky a provoz se zajímají i z Rakouské strany, která je partnerem při finančním zajištění v rámci programu PPC. Na snímku jsou zástupci banky KOMUNAL CREDIT Vídeň a zástupci Agiplan Praha a Vídeň v diskusi o technických záležitostech provozu tohoto zařízení.

Další možnosti využití informačního střediska: 

  • zpřístupnění internetu pro veřejnost
  • kopírování dokumentů
  • informace z oblasti turistiky a kulturního a společenského života v obci a jejích částech 

 Provozní doba: 
 
       Úterý                      14:00 - 15:30

      Čtvrtek                   14:00 - 15:30

    Telefon: 384 498 106